Codziennie użytkownicy mediów społecznościowych i w ogóle Internetu są narażeni na treści, które zawierają fałszywe informacje. Prowadzi to do kłótni, zamieszania i zakłamania. Ostatnio ukazał się artykuł o śmierci mieszkańca Wielunia w parku rozrywki. Czy to prawda?

Niedawno w Internecie pojawił się artykuł o sensacyjnym tytule „Nie żyje chłopiec z miasta Wieluń”. Tragiczny wypadek w parku rozrywki Energylandia zarejestrowali rzekomo inni ludzie. Gdyby bliżej się przyjrzeć temu wpisowi, okazuje się, że jest tam wiele podejrzanych elementów, które mogą sugerować o tym, że to fake news. 

Niestety wśród bogatej kolekcji fake newsów można znaleźć też m.in. linki do artykułów o rzekomych zaginięciach, gwałtach czy brutalnych napadach. Cechą rozpoznawczą tego typu linków jest zazwyczaj przyciągające uwagę zdjęcie oraz tytuł. Oprócz tego warto przyjrzeć się samym adresom stron internetowych, które zwykle wydają się podejrzane. Nie są to adresy rozpoznawalnych redakcji prasowych z regionu czy z kraju. Wpisy nie są też publikowane przez oficjalne profile lokalnych mediów, lecz przez prywatne osoby.

Bądź uważny!

Warto za każdym razem zwracać uwagę na drobne szczegóły, bo wejście na niesprawdzoną stronę, by przeczytać zamieszczony tam fake news, może być niebezpieczne. Nie tylko prowadzi to do dezinformacji i zakłamania, ale również może się to skończyć zainstalowaniem na komputerach lub smartfonach złośliwego oprogramowania, chcącego ukraść nasze dane osobowe lub nawet bankowe.Ważne jest, aby umieć zweryfikować informacje w Internecie. Należy być przede wszystkim czujnym i uważnym. Warto zachowywać sceptyczne podejście do przyciągających wzrok nagłówków, sprawdzać źródła zamieszczonych informacji, zwracać uwagę na nietypowe formaty stron internetowych oraz konfrontować czytane artykuły z innymi publikacjami.