W wieluńskiej miejskiej bibliotece zorganizowano spotkanie z pszczelarzem, Andrzejem Chrzanowskim. W wydarzeniu wzięły udział dzieci z Publicznego Przedszkola nr 2 w Wieluniu. 

W środę, 11 maja 2022 r., w bibliotece miejskiej, w ramach cyklu „W służbie człowiekowi” odbyło się spotkanie z pszczelarzem. Uczestnicy mieli możliwość poznania tajników związanych z życiem pszczół oraz produkcją miodu. Pan Andrzej przekazał dzieciom niezwykle ciekawe i cenne informacje. Najmłodsi mieli okazję zagłębić się w fascynujący świat owadów oraz dowiedzieć się jak nietypowe życie prowadzą pszczoły.

Wśród informacji, które przekazał pan Andrzej był wiedza na temat tego, jak się zapyla kwiaty, czym się żywią pszczoły, jak się ze sobą komunikują czy też jak spędzają zimę i jak powstaje miód. Dzieci miały też możliwość zobaczyć strój pszczelarza – przymierzyć go oraz obejrzeć przybory, których używa w swojej codziennej pracy. Przedszkolaki wysłuchały również książki pod tytułem „Pszczoła maleńki cud natury”.

Słodkim akcentem spotkania była degustacja pysznego miodu, ale najważniejszym przesłaniem spotkania było uświadomienie najmłodszym, jak ważne jest istnienie pszczół dla ludzi. Na zakończenie przedszkolaki wzięły udział w plenerowym przemarszu z transparentami, promującym książki i czytelnictwo.

Gość spotkania – Andrzej Chrzanowski pracuje w Przedsiębiorstwie Komunalnym w Wieluniu jako dyspozytor w oczyszczalni ścieków przy ul. Błońskiej. Ekologia oraz środowisko naturalne są mu bliskie zarówno przez wzgląd na miejsce pracy, jak i życiową pasję, jaką jest pszczelarstwo. Przygodę w tym sektorze zaczął w 2012 roku. Fascynacja tymi owadami zaczęła się od podglądania pracy kolegów. Przodkowie pana Andrzeja również prowadzili niewielkie, przydomowe pasieki, więc można śmiało powiedzieć, że pszczelarstwo ma on we krwi. Chrzanowski ukończył kurs pszczelarski i zdał egzamin i prowadzi obecnie 50-pniową pasiekę.