W dniach 7 i 8 sierpnia na Targowisku Miejskim przy ul. Zielonej w Wieluniu odbyła się charytatywna zbiórka pieniędzy na leczenie Amelki Gidelskiej. Amelia urodziła się z amioplazją, najczęstszą odmianą artrogrypozy.

Artrogrypoza to zespół wrodzonych przykurczów mięśni stawowych, które występują w różnych konfiguracjach (w zależności od odmiany choroby). Zmiany zachodzą jeszcze w życiu płodowym dziecka, a objawy zmian widoczne są od początku jego rozwoju. Najczęściej są to przykurcze i sztywność kończyn, lub też deformacja stóp, skolioza i wady postawy. Dobra informacja jest taka, że wczesna fizjoterapia wpływa na ograniczenie niepełnosprawności ruchowej dziecka. Leczenie zabiegowe i rehabilitacja mają ogromne znaczenie dla prawidłowego rozwoju: wstawania, chodzenia, chwytania a docelowo samodzielnego funkcjonowania w dorosłym życiu.

3,5 mln złotych potrzebne jest aby Amelka miała szansę na operacje ortopedyczne w Stanach Zjednoczonych. Takie zabiegi mają zapewnić dziecku znaczącą poprawę sprawności rączek i nóżek. Pomoc ta może pomóc Amelii w zdobyciu sporej samodzielności w przyszłości tak, aby rodzice nie musieli martwić się o nią, gdy będzie dorosła. Na co dzień Amelka potrzebuje też zmienianych często specjalistycznych ortez z Niemiec. Ich koszt to 20 tysięcy złotych, co 3 miesiące.

Koncert

W miniony weekend dla Amelki zagrali między innymi: Sławomir, Kordian Cieślik, Ronnie Ferrari, Toskańsky Music, Red Queen. Koncert porwał do zabawy tysiące wieluńskich mieszkańców. Aby wziąć udział w wydarzeniu wystarczyło opłacić symboliczną cegiełkę w wysokości 10 zł. Ta kwota zasiliła konto chorej Amelii. Poza koncertem w ramach imprezy charytatywnej odbyły się także losowania cennych nagród i liczne atrakcje dla dzieci. Artyści potrafili skutecznie porwać do zabawy fanów zapraszając ich na scenę do wspólnego śpiewania jak Markus P. Atrakcyjnym fantem okazała się piłka podpisana przez obecną na imprezie Magdalenę Stysiak oraz podpisana przez całą siatkarską drużynę koszulka. Rodzice Amelii byli szczęśliwi, że do walki o zdrowie ich małej córeczki udało się zaangażować tak wiele znanych osób.

Zbiórka na leczenie i rehabilitację dla Amelii prowadzona pod adresem: https://www.siepomaga.pl/amelka.
Trwa tylko do 30 września. Bo lekarze działać muszą jak najszybciej.