Podczas nocy z 17 na 18 marca 2024 roku w Kraszkowicach, w gminie Wierzchlas, doszło do tragicznego zdarzenia – pożaru domu mieszkalnego. Wybuch ognia zmusił do działania sześć ekip strażackich i skutkował poważnymi stratami finansowymi oszacowanymi na kwotę 150 tysięcy złotych. Niestety, jedna osoba została również poszkodowana w wyniku tego niefortunnego incydentu.

Sygnalizacja o wybuchu pożaru pojawiła się w systemie alarmowym służb ratunkowych dokładnie o 3:37 rano 18 marca. Na miejscu zdarzenia pojawiło się sześć drużyn straży pożarnej. Wśród nich było trzy zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej (JRG) Wieluń, dwie jednostki z Ochotniczej Straży Pożarnej (OSP) Wierzchlas oraz jeden zastęp z OSP Kraszkowice.

Jak podaje Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej (KP PSP) w Wieluniu, po dotarciu na miejsce zdarzenia strażacy stwierdzili, że ogniem jest objęte poddasze budynku. Na szczęście, mieszkańcy zdążyli opuścić dom zanim przybyła straż, aczkolwiek jedna osoba odniosła oparzenia pierwszego stopnia na plecach. Poszkodowanemu udzielono pierwszej pomocy, a następnie przekazano go pod opiekę zespołu pogotowia ratunkowego.

Natychmiast po przybyciu na miejsce strażacy rozpoczęli akcję gaśniczą. Po dostaniu się na poddasze i skierowaniu prądów wody w stronę ogniska pożaru, udało się opanować sytuację i ugasić ogień w ciągu mniej więcej pół godziny. Po zakończeniu akcji gaśniczej, strażacy przystąpili do dogaszania oraz prac rozbiórkowych. Do zakończenia działań strażacy zużyli około 2 tysiące litrów wody, a cała akcja trwała niemal 4 i pół godziny.