Stany Zjednoczone Ameryki to jedno z miejsc, o których odwiedzeniu marzy prawie każdy z nas. Nic dziwnego – w końcu USA jako kraj żyje w popkulturze od dawien dawna, sprawiając, że od zawsze jesteśmy go ciekawi. Często jednak patrzymy na niego z perspektywy najbardziej znanych miast, takich jak Los Angeles czy Las Vegas. A Stany mają do zaoferowania znacznie więcej. Przez swoją wielkość jest to kraj kontrastów i wielu kultur, o różnorodnej i zaskakującej przyrodzie. Co więc warto zobaczyć podczas swojej podróży po USA?

1. New York, New York

Znany nam z milionów filmów, seriali, książek czy gier, Nowy Jork jest wizytówką Stanów Zjednoczonych. To o nim śpiewali Frank Sinatra czy Jay-Z. To ogromne miasto zamieszkiwane przez ponad 8 milionów ludzi na pierwszy rzut oka może przytłaczać, jest jednak pełne ważnych kulturowo instytucji, kultowych miejsc i ciekawych atrakcji. Najbardziej znanymi i wartymi zobaczenia atrakcjami są Statua Wolności, Empire State Building czy Rockefeller Center. Nowy Jork muzeami stoi – i to nie byle jakimi, ponieważ znajduje się tutaj jedno z najsłynniejszych muzeów świata: Metropolitan Museum of Art, które jest domem dla dzieł najbardziej znamienitych artystów. Oprócz MET Museum znajdują się tu takie muzea jak Guggenheim Museum oraz American Museum of Natural History. Warto nieco zapuścić się w dzielnice Nowego Jorku i zobaczyć chociaż te najpopularniejsze, jak modny Brooklyn czy słynący z teatru Broadway Manhattan. Times Square oślepiający kolorowymi billboardami i neonami jest najchętniej odwiedzanym przez turystów miejscem. A tych, których zgiełk miasta nieco przytłoczył zaprasza do siebie Central Park, zielona płuca tego ogromnego miasta

2. Santa Fe

Santa Fe może nie brzmieć dla wszystkich znajomo, często jednak pojawia się jako lokacjach w filmach czy serialach i jest jednym z ciekawszych miejsc w stanie Nowy Meksyk. Santa Fe, czyli po hiszpańsku “Święta Wiara”, jest najwyżej położoną stolicą stanu w USA i leży na wysokości prawie 2200 m.n.p.m. Założyli je Hiszpanie, a hiszpańska kultura miesza się tu z kulturą rdzennych amerykanów, toteż przed wybraniem się do Nowego Meksyku często przydatna okazuje się wcześniejsza nauka hiszpańskiego. Zabytkowymi pamiątkami po czasach panowania Hiszpanów jest kościół San Miguel datowany na 1610. Rok oraz Pałac Gubernatorów, wybudowany z suszonej cegły adobe i datowany na ten sam rok. Znaną atrakcją wśród turystów jest kaplica Loretto. Do Santa Fe warto wybrać się w momencie, gdy odbywa się tam targ zachwycającego rękodzieła indiańskiego.

3. Fabryka gwiazd- Los Angeles

Los Angeles, w którym spełnia się amerykański sen. To tutaj rodzą się największe gwiazdy ekranu i sceny. Położone w Kalifornii, otoczone przez zjawiskowy ocean, malownicze wzgórza i doliny. Rozrywkowa stolica świata ma do zaproponowania wiele atrakcji. Z pewnością obowiązkowa będzie wycieczka po Hollywood Boulevard, deptaku, na którym podziwiać można gwiazdy z odciskami dłoni najsłynniejszych celebrytów. Los Angeles słynie również z dzielnic ze znanymi plażami. Jedna z nich, Venice Beach, może pochwalić się promenadą, która nie tylko pozwala na podziwianie pięknych nadmorskich zachodów słońca, ale i na której występują uliczni performerzy. Kolejną warta odwiedzenia plażą jest Santa Monica, która zachęca turystów swoim wielkim kołem młyńskim. W mieście aniołów znajduje się pierwszy na świecie Disneyland, idealne miejsce zarówno dla małych i dużych, a także Universal Studios Hollywood, gratka dla prawdziwych kinomaniaków.

4. W rytmie jazzu – Nowy Orlean

Być może stoją za tym sztuczki voodoo, ale Nowy Orlean to z pewnością jedno z najbardziej magicznych i klimatycznych miast w Stanach Zjednoczonych. Stolica jazzu leży w południowo-wschodniej części Luizjany i jest największym miastem w stanie, a także głównym portem morskim. Słynie z zachowania wpływów francuskich, kultury i przepysznej kreolskiej kuchni. Nowy Orlean zachwyca przede wszystkim swoją niesamowitą historyczną architekturą, którą szczególnie widać na przykładzie Dzielnicy Francuskiej. To miasto nigdy nie śpi, a Bourbon Street jest jego głośno tętniącym sercem. Pełno tu dyskotek, restauracji czy pubów. Niepowtarzalnego klimatu nadają również charakterystyczne tramwaje czy dorożki konne przejeżdzające przez ulice, a takżę rejsy łodzią po bagnach.

5. Najstarszy park narodowy świata – Yellowstone

Park Narodowy Yellowstone jest pierwszym na świecie parkiem narodowym. Utworzono go w 1872 r. w celu ochrony dużej liczby gejzerów i źródeł termalnych, a także w celu ochrony dzikiej przyrody i surowego, nietkniętego ludzką ręką piękna tego miejsca. Yellowstone leży na szczycie ogromnego, gorącego płaskowyżu. Park  jest tak duży, że leży na terytorium aż 3 stanów. Zajmuje powierzchnię prawie 9 tys. Kilometrów kwadratowych. Na terenie Yellowstone spotkać można wielu różnorodnych gatunków zwierząt: niedźwiedzie czarne, jelenie, łosie, niedźwiedzie grizzly, bizony i wilki. Jednak Park Yellowstone najbardziej znany jest z gejzerów. Najsłynniejszym jest Old Faithful Geyser, który wybucha dokładnie co 911 minut. Największym gorącym źródłem w parku jest Grand Prismatic Spring, który posiada niesamowicie żywe kolory. Są one wynikiem działania bakterii, które rosną wokół pełnej minerałów wody, sprawiając, że gejzer mieni się czerwieniami i zieleniami.