Rosnące ceny w sklepach oraz ciągłe podwyżki rat kredytów sprawiają, że podwyżka pensji w pracy jest marzeniem niejednego pracownika. Aby podreperować domowy budżet możemy poszukać dodatkowego źródła dochodu lub negocjować lepsze warunki finansowe w firmie, w której aktualnie jesteśmy zatrudnieni. Jak to zrobić? Jak przygotować się do rozmowy o podwyżkę?

Podwyżka pensji w pracy, czyli jak przygotować się do negocjacji

Bardzo ważne jest wybranie odpowiedniego momentu na tego typu rozmowę – jej termin warto ustalić wcześniej, nawet z kilkudniowym wyprzedzeniem. Istotne jest to, aby mieć czas na merytoryczną dyskusję w atmosferze wzajemnego zrozumienia. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że nasz szef tak samo, jak my odczuł inflację. W związku z tym argumenty dotyczące tego, że ceny szybują jak oszalałe, raczej nie trafią do naszego pracodawcy. Co za tym idzie, konieczne jest dobre przygotowanie. Na co zwrócić uwagę?

Dobrym punktem wyjścia jest analiza naszych sukcesów zawodowych, jakie osiągnęliśmy w minionym czasie. Jeśli udało nam się zwiększyć sprzedaż, dopiąć jakiś ważny projekt lub wynegocjować dobrą stawkę u podwykonawców, warto zwrócić na to szczególną uwagę. Negocjacje na temat, jakim jest podwyżka pensji w pracy, możemy śmiało uzupełnić informacjami na temat ukończonych kursów i szkoleń, które pozwoliły nam rozwinąć nasze umiejętności czy pogłębić wiedzę w danym temacie.

Na pewno interesująca okaże się informacja dotycząca relacji z klientami oraz jakości i ilości usług, jakie dla nich świadczyliśmy w ostatnich kilku miesiącach.

Lepsze warunki finansowe i nie tylko

Ponieważ aktualna sytuacja gospodarcza ma duży wpływ na wyhamowanie rozwoju wielu branż i sektorów, możemy także poprosić pracodawcę o zmianę warunków umowy lub typu umowy, tak aby finansowo było to dla nas korzystniejsze. Możemy zapytać o możliwość pracy zdalnej, zwiększenie benefitów lub zmniejszenie wymiaru godzinowego pracy przy zachowaniu takiej samej wysokości wypłaty. Istnieje bardzo wiele możliwości zmiany warunków zatrudnienia na lepsze, jednak zależy to w dużej mierze od naszych zdolności negocjacyjnych oraz od kondycji finansowej przedsiębiorstwa, dla którego pracujemy.

W trakcie rozmowy, której celem są lepsze warunki finansowe, musimy jasno pokazać, że jesteśmy świetnym pracownikiem, którego warto mieć w swoim zespole. Możemy także podzielić się z prezesem swoimi pomysłami na dalszy rozwój biznesu oraz jasno określić rolę, jaką chcielibyśmy w firmie pełnić. W trakcie rozmowy na temat, jakim jest podwyżka pensji w pracy, powinniśmy być pewni siebie i tego, co mówimy, dzięki temu łatwiej nam będzie przekonać pracodawcę do naszych racji.

Podwyżka pensji w pracy a decyzja odmowna

Może się zdarzyć, że mimo rzetelnych i niepodważalnych argumentów pracodawca odmówi nam podniesienia płacy ze względu na sytuację finansową firmy. Możemy wtedy wrócić do tematu za kilka tygodni bądź miesięcy albo poszukać innej lub dodatkowej pracy. Dzięki portalowi GoWork.pl masz możliwość znalezienia satysfakcjonującego zatrudnienia na część etatu lub w pełnym wymiarze godzin. Dodatkowo na GoWork.pl możesz poszukać zatrudnienia, które będziesz wykonywał w 100% w domu lub po godzinach pracy.

Praca w Wieluniu i innych mniejszych miejscowościach

Nadal panuje przekonanie, że w małych miastach jest problem ze znalezieniem ciekawej i dobrze płatnej pracy. Martwisz się, że w tego typu miejscowościach będziesz mieć problem ze znalezieniem zajęcia? Nic bardziej mylnego. Praca w Wieluniu, Gorzowie czy nad Bałtykiem także są w zasięgu ręki. Ogłoszenia znajdziesz na GoWork.pl, korzystając z filtrów pozwalających określić parametry wyszukiwania ofert w danym regionie. Warto mieć na uwadze fakt, że dzięki rozwojowi technologicznemu i popularyzacji pracy zdalnej, nawet mieszkając w małym miasteczku, możemy cieszyć się atrakcyjnymi warunkami zatrudnienia.