21 marca na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Poezji. Z tej okazji w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Wieluniu dzieci z przedszkoli nr 1 i 2 spotkały się z lokalną poetką, Niną Pawlaczyk.

Światowy Dzień Poezji jest corocznie obchodzony 21 marca. Ustanowiono go przez UNESCO jesienią 1999 roku. Główne uroczystości tego święta odbywają się w Paryżu. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. Uroczystości i wydarzenia organizowane z tej okazji mają dać impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie.

Podczas tego niecodziennego święta Miejską i Gminną Bibliotekę Publiczną w Wieluniu odwiedziła znana regionalna poetka – Nina Pawlaczyk. Pani Nina to poetka urodzona w Wierzchlesie. Od kilku lat jest związana z Wieluniem. Swoją pracę zawodową związała ze szkolnictwem. W 2011 roku zadebiutowała tomikiem wierszy „Chwile ulotne”, a w kolejnych latach dzięki wsparciu wielu instytucji, a także osób prywatnych pani Ninie udało się wydać kolejne tomiki. Swoją poezję prezentuje nie tylko w Wieluniu, ale i okolicznych miastach. Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień. Została uhonorowana medalem „Zasłużona dla Ziemi Wieluńskiej”, a także była laureatką konkursu „Wieże sukcesu”. Otrzymała również „Perłę kultury”.

Czego nauczyły się przedszkolaki?

Podczas spotkania pani Nina opowiadała o tym, jak to się stało, że zaczęła pisać, a także co stanowi dla niej inspirację i dlaczego pisze wiersze. Do rozmowy o poezji zaprosiła wszystkie przedszkolaki. Dzieci zadawały pytania, ale też prezentowały specjalnie przygotowane inscenizacje na podstawie wierszy Jana Brzechwy.

Pawelczyk czytała również utwory Juliusza Słowackiego, Juliana Tuwima, a następnie zaprezentowała fragmenty swojej twórczości. Na zakończenie obdarowała dzieci muszelkami i słodyczami, a przedszkolaki podziękowały za spotkanie kolorowymi laurkami.

Jak widać magia literatury i poezji nie słabnie, a kolejne pokolenia nadal zainteresowane są obiema sztukami.