15 sierpnia w miejscowości Czernice odbył się strażacko-biblioteczny piknik rodzinny o nazwie „ZGAŚ RYZYKO”.

Przypomnienie podstaw

Choć piknik zorganizowany przez Ochotniczą Straż Pożarną w Czernicach, Filię Biblioteczną w Czernicach oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Czernicach miał charakter rozrywkowy i można było spędzić miło czas wśród wielu atrakcji, niósł on za sobą wiele większe i ważniejsze przesłanie dla uczestników.

Impreza była nastawiona przede wszystkim na przypomnienie ludziom o straży pożarnej, o jej zadaniach i pracy, jednocześnie przypominając podstawy m.in. z zakresu ratownictwa, które każdy obywatel powinien znać, aby móc udzielić pomocy osobie potrzebującej.

Odbyła się prezentacja asortymentu strażackiego wraz z jego opisem, a także prezentacja ratowniczego wozu strażackiego. Zainicjowano nawet zgłoszenie, aby przedstawić obserwatorom krok po kroku jak wygląda jego realizacja.

Zachęcenie do czytania

Oprócz przypomnienia podstaw z ratownictwa oraz powtórzenia i zdobycia nowej wiedzy związanej ze strażą pożarną, Krzysztof Nawrocki będący prezesem OSP w Czernicach, przeczytał uczestnikom książkę pt.: „Jak Wojtek został strażakiem”.

Udział filii biblioteki i odczytanie książki można zatem uznać za zaproszenie osób w każdym wieku do regularnego czytania książek i rozwijania się.