Pierwszy weekend nadchodzącego tygodnia w grodzie rycerskim zlokalizowanym pod Byczyną upłynie pod znakiem Międzynarodowego Turnieju Rycerskiego. Na to niezwykłe wydarzenie już teraz zjeżdżają się damy oraz rycerze z takich krajów jak Polska, Niemcy, Czechy, Austria, Białoruś czy Łotwa. Organizatorzy spodziewają się natłoku około 200 entuzjastów tego unikalnego święta. Pod lasem powstanie malownicze obozowisko, którego stanowić będą namioty nawiązujące do średniowiecznej epoki. Turyści będą mogli również zwiedzić liczne kramy, gdzie miejscowi rzemieślnicy prezentować będą swoje talenty.

Atrakcję stanowić będzie średniowieczny jarmark, który rozpocznie się w sobotę i potrwa aż do południa dnia następnego. W ramach jego atrakcji będzie można skosztować tradycyjnych dań średniowiecznych, tatarskich i witariańskich. Główne uroczystości rozpoczną się punktualnie o godzinie 12:00 w sobotę, kiedy to rozpocznie się ceremonia powitalna rekonstruktorów ruchu rycerskiego.

Wśród niezliczonych atrakcji znajdą się m.in. turniejowe walki rycerzy, koncerty zespołów muzyki dawnej Roderyk i Grota, warsztaty średniowiecznych sztuk walki, konkursy kulinarne z degustacją, turniej łuczniczy, różnorodne rzuty, bieg dam, zapasy rycerskie, walki drużynowe oraz inscenizacja bitwy. Wszyscy chętni będą mogli nauczyć się tańca dawnych czasów, a także spróbować swoich sił w rzucie toporem, włócznią lub nożem, a nawet strzelaniu z łuku. Na uwagę zasługuje także wieczorny pokaz ognia, a także wystawa machin oblężniczych i narzędzi tortur.

W karczmie rycerskiej przewidziane są wykłady poświęcone starożytnym księgom, genetyce wykorzystywanej w genealogii średniowiecznej oraz tematyce strojów zakonnych. Nowością będą warsztaty pisania za pomocą piór szklanych. Szczególne zaproszenie kierowane jest na sobotę o 8:00 do kościoła w Skałągach. W tym miejscu odbędzie się pasowanie rycerskie wg tradycyjnego obrzędu biskupa Duranda z XIII wieku – zapewnia Ewa Wawoczny z Opolskiego Bractwa Rycerskiego.