Jak można przeczytać w artykule “Co warto zobaczyć w Wieluniu?”, miasto to posiada niezwykle długą i bogatą historię. Atrakcje Wielunia są bardzo różnorodne. Coś dla siebie znajdą zarówno miłośnicy historii, fani aktywnego wypoczynku, jak i osoby chcące po prostu wypocząć.
Warto pochylić się zarówno nad zabytkami średniowiecza jak i nad historią pierwszych dni okupacji. Wieluń kojarzy się przede wszystkim z tego, że właśnie to miasto zostało zbombardowane jako pierwsze podczas II wojny światowej.
Pomnik bombardowania
1 września 1939 roku rozpoczęła się II wojna światowa. To właśnie na Wieluń spadły pierwsze bomby zrzucone przez hitlerowskie samoloty. Nalot Luftwaffe na Wieluń nastąpił o godz. 4:40 nad ranem. Wobec wielkiego okrucieństwa i bezpardonowego ataku, w wyniku którego pod gruzami zginęło 1200 osób, miasto zostało nazwane polską Guernicą.
Poprzez te wydarzenia, Wieluń stał się symbolem wybuchu II wojny światowej, choć historycy nie są w tej kwestii jednomyślni. Niektórzy uważają, że atak pierwszy nastąpił na Westerplatte. Niezależnie od tego sporu, warto przystanąć przy pomniku, który postawiono ku pamięci osób, które zginęły w bombardowaniu Wielunia. Pomnik znajduje się tuż przy fundamentach zbombardowanego kościoła farnego. Turyści bardzo często odwiedzają to miejsce, ponieważ jest ono nierozerwalnie związane z historią Wielunia.
Pomnik Wiecznej Miłości
To drugi postument, który ma na celu upamiętnienie ofiar 1 września 1939 roku. Jest tym samym najbardziej rozpoznawalnym pomnikiem w mieście. Dwie twarze zakochanych zwrócone do siebie wkomponowane są w obręcze symbolizujące orbity planet, które połączone przypominające znak nieskończoności. Jest to między innymi alegoria zrozumienia i harmonii wszechświata.
Rzeźba stoi w Parku Miejskim, blisko Ratusza i Bramy Krakowskiej. Stworzył ją wieluński artysta Wojciech Siudmak. Po jej drugiej stronie znajdują się ruiny kościoła farnego, zaś nieopodal starostwo powiatowe, którego budynek znajduje się w miejscu dawnego zamku. To dobre miejsce, by na chwilę przysiąść, odpocząć i pomyśleć.
Muzeum Ziemi Wieluńskiej
Muzeum Ziemi Wieluńskiej to obowiązkowy przystanek każdego turysty w Wieluniu. W tym miejscu można zgłębić historię miasta od średniowiecza aż do współczesności. Muzeum mieści się w dawnym klasztorze bernardynek. W jego skład wchodzi także dwór szlachecki w Ożarowie, oficyna i młyn wiatrowy w Kocilewie, a także baszta Męczarnia. Bilety nie są drogie, a w niedzielę wstęp jest darmowy. Warto skorzystać z tej okazji i poznać Wieluń od podszewki.
Instytucja zajmuje się kolekcjonowaniem przedmiotów związanych z historią, kulturą i sztuką całego regionu. Można tam zobaczyć wystawy dotyczące życia codziennego mieszkańców okolicznych wsi oraz zabytki archeologiczne, z których najstarsze obiekty pochodzą z epoki paleolitu. Bogata ekspozycja związana jest oczywiście ze średniowieczem – podziwiać można wyposażenie kowala średniowiecznego czy pamiątki numizmatyczne z różnych epok.
W Muzeum Ziemi Wieluńskiej nie da się nudzić; to nowoczesna instytucja, która stara się dopasować treści do każdej grupy wiekowej.
Park Miejski im. Żwirki i Wigury
Po intensywnym zwiedzaniu miasta zawsze przyda się odpoczynek, a ten znaleźć można w urokliwym parku w centrum Wielunia. Jego naturalnym płotem od dość ruchliwych ulic, od spalin samochodów i kurzu są żywopłoty rosnące wzdłuż prawie wszystkich granic parku. Na jego terenie można znaleźć ogromną ilość różnych gatunków drzew i krzewów.
W centrum parku znajduje się klasycystyczny pałac, w którym znajduje się dziś siedziba Urzędu Miasta. W obrębie parku, przy ulicy Krakowskie Przedmieście, można zwiedzić także budynek Wieluńskiego Domu Kultury.
Park przecina wiele alejek oraz ścieżek, po których można swobodnie spacerować, a liczne ławki umożliwiają miły wypoczynek. Dzieci znajdą tam plac zabaw, a w południowo-zachodniej części parku znajduje się staw z fontanną.
Atrakcje w okolicach Wielunia
Załęczański Park Krajobrazowy
Załęczański Park Krajobrazowy to jeden z pierwszych parków krajobrazowych utworzonych w centralnej Polsce. Powstał on pod koniec lat 70. XX wieku, a został utworzony w celu ochrony jurajskiego krajobrazu i bardzo ciekawego oraz dzikiego zakola rzeki Warty. Park znajduje się na Wyżynie Woźnicko-Wieluńskiej i w większej części na terenie województwa łódzkiego.
To idealny teren na piesze wędrówki, z dala od zgiełku miasta. Od Wielunia oddalony zaledwie 15 kilometrów jest częstym punktem wypadowym dla mieszkańców i turystów. Oprócz pieszych wycieczek park to również świetna opcja na wycieczki rowerowe, konne i kajakowe.
Największą atrakcją Załęczańskiego Parku Krajobrazowego jest rezerwat przyrody nieożywionej Węże znajdujący się niedaleko Działoszyna. Jego powierzchnia to prawie 21 hektarów. Można tam znaleźć kilka jaskiń i zdobyć Górę Zelce – wapienny ostaniec mierzący 228 m n.p.m. Rezerwat Węże został utworzony właśnie w celu ochrony tego wapiennego ostańca. Przez rezerwat przebiega Szlak Jury Wieluńskiej oznaczony kolorem czerwonym.
Podczas spaceru można ujrzeć niezliczoną ilość krzewów, drzew, porostów i kwiatów. To także teren bogaty liczne gatunki ryb, ssaków i ptaków.
Na terenie parku jest również kilka zabytków, takie jak drewniane kościółki typu wieluńskiego, dwa potężne kurhany czy bogate znaleziska archeologiczne.
Szlak Jury Wieluńskiej
Szlak Jury Wieluńskiej to licząca aż 113 kilometrów trasa, która łączy dwa duże miasta: Wieluń i Częstochowę. Szlak ciągnie się przez lasy, pola, łąki oraz niewielkie miejscowości. Część trasy zahacza również o Załęczański Park Krajobrazowy. Po drodze zwiedzić można Sanktuarium Ojca Pio w Mirowie, miejscowość Raciszyn wraz z jego główną atrakcją – piecami do wypalania wapna – oraz kamieniołom w Lisowicach. Choć szlak jest dosyć długi, doskonale nadaje się do przemierzenia go na rowerze.
Trasa rozpoczyna się na Starym Rynku w Częstochowie i wzdłuż ulicy Mirowskiej biegnie w kierunku Mirowskiego Przełomu Warty i dalej do Mstowa. Następnie mija się Kruszyny, aby przez lasy sosnowe dostać się do wsi Prusicko i do Ważnych Młynów. Dalej trasa wiedzie przez Kule i Wąsosz aż do Działoszyna. Z Działoszyna należy kierować się przez Bobrowniki i Załęcze Wielkie. Wędrówka kończy się poprzez Rudę w Wieluniu, gdzie na szlaku można odwiedzić kilka ciekawych zabytków.
Szlak Jury Wieluńskiej jest dość mało uczęszczany, więc może okazać się świetną atrakcją dla osób lubiących samotność i ciszę.
Park Miejski im. Żwirki i Wigury to bardzo relaksujące miejsce. W weekendy panuje iście wakacyjna atmosfera w ludźmi korzystających z wolnego czasu.