W Internecie pojawił się film edukacyjny zrealizowany przez Łódzki Dom Kultury. Wieluń, a szczególnie jego architektura, odgrywa w nim główną rolę. Oprócz zabytków miasta film pokazuje również mniej popularne oblicza lokalnego dziedzictwa.

Organizatorem i pomysłodawcą projektu „Dlaczego ten dom tak wygląda? Architektura pod lupą dla najmłodszych? – II edycja” jest Łódzki Dom Kultury. Wśród partnerów projektu znajdziemy znalazł się Wieluński Dom Kultury. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Film zrealizowany przez łodzian ukazuje prawdziwe perełki architektoniczne miasta. Oglądając ten przewodnik można rozpoznać zabytki zlokalizowane przy ul. Podwale, ul. Ewangelickiej 6, ul. Reformackiej 1, ul. Augustiańskiej 8a, plac Kazimierza Wielkiego 3, ul. Śląskiej 4 oraz plac Legionów 12. 

Idea projektu

Cały projekt jest skierowany przede wszystkim do nauczycieli, edukatorów i animatorów kultury, ale także do pasjonatów lokalnego dziedzictwa. Ci ostatni mają okazję na nowo poznać swoją okolicę. Celem projektu „Dlaczego ten dom tak wygląda? Architektura pod lupą dla najmłodszych?” jest pokazanie, że oprócz zabytków o uznanej wartości architektonicznej, miasto posiada również mniej popularne oblicza lokalnego dziedzictwa. Łódzki Dom Kultury tworząc film, pragnął zwrócić uwagę widzów między innymi na małą architekturę i rzeźbę plenerową, a dodatkowo opowiedzieć o realizacjach powojennych, o starych szyldach czy liternictwie. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że te małe szczegóły, na które się zwykle nie zwraca uwagi, tworzą niepowtarzalny wizerunek miasta.

W ramach działań zostały również opracowane scenariusze warsztatów z zakresu edukacji architektonicznej oraz przewodniki do tych scenariuszy. Warsztaty zostały oparte na architekturze miast województwa łódzkiego, skierowane do dzieci w wieku od 7 do 13 lat.