Estaires, miasto partnerskie powiatu wieluńskiego we Francji, zaangażowało się w pomoc uchodźcom z Ukrainy, przebywającym w regionie. W Wieluniu gościł mer francuskiego miasta, Bruno Ficheux oraz przedstawicielka tamtejszej rady miejskiej, Dorothée Bertrand.

Miasto Estaires już po raz kolejny postanowiło pomóc osobom uciekającym przed wojną w Ukrainie. Francuzi przysłali już jeden transport o wartości 5600 euro, którego odbiorcą była Fundacja na Rzecz Rozwoju Powiatu Wieluńskiego. Przesyłka zawierała dary w postaci żywności, koców oraz słodyczy dla dzieci. Kolejna pomoc z Estaires ma dotrzeć w przyszłym tygodniu. Będzie to głównie żywność oraz woda, bo to właśnie one są w tej chwili najbardziej potrzebne. Planowany jest także trzeci transport z rzeczami, które zostaną wysłane bezpośrednio na Ukrainę.

Jak powiedział starosta wieluński Marek Kieler, kontakt z Estaires w sprawie przysłania pomocy pojawił się już w pierwszych dniach konfliktu na Ukrainie, kiedy tylko do Polski zaczęli napływać uchodźcy. Teraz natomiast przedstawiciele Estaires postanowili osobiście odwiedzić powiat wieluński, by na własne oczy zapoznać się z potrzebami przebywających tu Ukraińców.

Bruno Ficheux, mer miasta Estaires oświadczył, że obecność Bertrand i jego w Wieluniu jest wyrazem głębokiej przyjaźni i uznania dla niezwykłej pracy, wykonanej przez mieszkańców i urzędników na rzecz pomocy Ukraińcom i Ukrainie. Ficheux wyraził również słowa uznania dla całej Polski, za solidarność i zaangażowanie wobec sąsiadów.

Jak zapewnił mer, miasto Estaires zajmie się również zbieraniem odzieży wojskowej, żywności i materiałów szkolnych dla dzieci. Oprócz tego zorganizuje opiekę nad dziećmi na okres letni w przypadku, gdyby konflikt rosyjsko-ukraiński do tego czasu wciąż się nie skończył. W tym celu zostaną zebrane rowery, deskorolki czy gry, aby mona z nich korzystać na czas wakacji.