Wielkimi krokami zbliżają się obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej. Miną już 82 lata od ataku Trzeciej Rzeczy na II Rzeczpospolitą. Jak co roku, prawdopodobnie do Wielunia zawita prezydent III RP – Andrzej Duda.

19 sierpnia 2021 roku, Poseł na Sejm Paweł Rychlik ogłosił, że:

“Decyzja w prezydenckiej kancelarii w tej sprawie została podjęta. Jeśli tylko pozwoli na to sytuacja międzynarodowa, która jak wiemy obecnie jest dynamiczna, głowa państwa ponownie odwiedzi Wieluń 1 września.”

Władze miasta w napięciu oczekują ważnych odwiedzin i przygotowują się do uroczystości. Jak mówi kierownik biura burmistrza Radosław Urbaniak, nic nie jest jeszcze wiadome, ale Wieluń zorganizuje obchody tak, jakby prezydent miał się rzeczywiście pojawić.

Program obchodów 

Program obchodów rocznicy obejmuje kilka wydarzeń.

29 sierpnia 2021 r. odbędzie się VII Wieluński Bieg Pokoju i Pojednania, który będzie miał miejsce na Placu Legionów w Wieluniu.

31 sierpnia 2021 r. o godz. 17 nastąpi zapalenie znicza Pokoju i Pojednania. Wydarzenie odbędzie się na lotnisku w Polskiej Nowej Wsi pod Opolem. To właśnie stamtąd wystartowały niemieckie samoloty bombardujące Wieluń 1 września 1939 roku.

Po zapaleniu znicza nastąpi start Biegu Pamięci, którego uczestnikami będą wieluńscy licealiści oraz zaproszeni gości z zaprzyjaźnionego miasta Osterburga. Sztafeta ma za zadanie przekazanie Ognia Pokoju i Pojednania do Ostrzeszowa, Burzenina i Sieradza.

O godz. 19, pod pomnikiem rotmistrza Witolda Pileckiego odbędzie się harcerskie spotkanie ze świadkami wydarzeń sprzed osiemdziesięciu dwóch lat.

1 września 2021 r. o 4.40 rozpoczynają się główne uroczystości związane z pamięcią ofiar bombardowań oraz całej wojny.

O godz. 10 odbędzie się inauguracja roku szkolnego w Szkole Podstawowej im. Wincentego Witosa w Rudzie, a o 17.00 msza w wieluńskiej farze. Mszę świętą poprowadzi ks. Arcybiskup Metropolita Częstochowski Wacław Depo.

Na Placu Kazimierza Wielkiego, o 21.00 zagra Igor Herbut CHRUST.

Poprzednie obchody

Przypomnijmy, że Wieluń to miasto, w którym rozpoczęła się II wojna światowa, która zmieniła losy całego świata. Tuż przed atakiem na Westerplatte, Wieluń zbombardowały niemieckie samoloty.

Dlatego też coroczne obchody 1 września są dla miasta i jego mieszkańców bardzo ważne. W 2017 oraz w 2019 roku Andrzej Duda towarzyszył w uroczystościach. Wszyscy mają nadzieję, że i w tym roku, prezydentowi uda się dotrzeć do Wielunia. Oprócz Andrzeja Dudy, w obchodach uczestniczyli również inni prezydenci. W 2004 roku Aleksander Kwaśniewski, natomiast kilka lat później, Lecz Kaczyński.