W Rogowcu powstała “szkoła przyszłości”, czyli Centrum Rozwoju Kompetencji. Będą się tam mogli kształcić inżynierowie, których umiejętności są niezbędne w rozbudowie centralnego regionu Polski oraz w skali całego kraju.
23 września 2021 roku odbyła się inauguracja w nowej szkole zawodowej, jakim jest Centrum Rozwoju Kompetencji. Uczelnia powstała w Rogowcu niedaleko Bełchatowa. Dzięki tej inwestycji, okręg bełchatowski będzie mógł szybciej przetransformować się w Dolinę Krzemową. Jak mówi marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber, powstałe Centrum jest jedną z najnowocześniejszych szkół w Polsce, która wykształci szereg osób zmieniających rynek w regionie łódzkim.
W inauguracji uczestniczyli m.in. współorganizator szkoły Wojciech Dąbrowski – prezes PGE, a także Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej, Waldemar Flajszer, łódzki kurator oświaty, parlamentarzyści oraz przedstawiciele PGE. Samorząd województwa łódzkiego reprezentowała wiceprzewodnicząca sejmiku Aneta Niedźwiecka.
Kim zostaną absolwenci?
Naukę w CRK rozpoczęło 250 osób, które łącznie będą się uczyć na pięciu różnych kierunkach. Sztandarowym zawodem, który można zdobyć na tej uczelni to technik urządzeń odnawialnych źródeł energii. Innymi kierunkami są: technik informatyk, technik automatyk, technik programista oraz technik spawalnictwa. Kształceniem zajmą się specjaliści – praktycy, którzy będą prowadzić zajęcia w trzech nowoczesnych salach oraz pracowni OZE.
Nauka na większości kierunkach będzie trwała rok. Oprócz kwalifikacyjnych kursów zawodowych planowane są szkolenia doskonalące, czyli kursy umiejętności zawodowych.
Jak poinformował Wojciech Dąbrowski, prezes Polskiej Grupy Energetycznej, uruchomienie placówki CRK wspólnie z urzędem marszałkowskim to ważny element działań przygotowanych przez PGE w ramach sprawiedliwej transformacji regionu bełchatowskiego.
W Bełchatowie planowa są poważne inwestycje, które mają być zrealizowane w ciągu najbliższej dekady. Powstać mają farmy wiatrowe o mocy 100 MW, farmy fotowoltaiczne o mocy 300 MW czy też magazyny energii.