Portal Samorządowy stworzył ranking, w którym mieszkańcy mogli ocenić radnych oraz burmistrza. Jak wypadli w nim poszczególni politycy?

To bardzo ważne, aby mieszkańcy mogli oceniać osoby, które w dużej mierze mają wpływ na ich los. Dzięki temu ci gorzej oceniani będą mieli mniejszą szansę na to, aby ponownie objąć urząd. A chyba nikt nie chce, aby rządzili nami niekompetentni ludzie.

To właśnie tego typu rankingi sprawiają, że czujemy choć odrobinę sprawczości względem tego, co dzieje się wokół nas. Choć nie podejmujemy politycznych decyzji bezpośrednio my, to możemy na nie wpływać. Na przykład poprzez demokratyczne decydowanie, kto ma dostać określone stanowisko.

Dlaczego rankingi są takie ważne?

Chociaż rankingi to nie to samo, co wybory, to jednak mogą mieć wpływ na to, jak będzie wyglądał kształt lokalnej polityki. To, co mówi się o przedstawicielach władzy „na mieście” może mieć wpływ na ich postrzeganie wśród mieszkańców. Nawet większy niż ich rzeczywiste działania i decyzje.

A jak w ostatnim rankingu wypadł burmistrz Paweł Okrasa? No właśnie nie najlepiej. Jego poparcie utrzymuje się okolicach 10%. To zbyt mało, aby móc liczyć na reelekcję.