Joanna Szczepańska otworzyła swoją wystawę fotograficzną w Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Głównym tematem zdjęć jest współczesna Mongolia.
25 października miał miejsce wernisaż wystawy “Mongolia – w krainie Nomadów”, który odbył się w Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Autorką fotografii na wystawie jest Joanna Szczepańska – oceanografka, włóczykij i fanka aparatu.
Pani Joanna urodziła się w Praszce, natomiast obecnie mieszka i pracuje w Gdańsku. Jej przygoda z morzem i podróżami rozpoczęła się wraz z pierwszym pełnomorskim rejsem na żaglowcu STS Pogoria. Od tamtej pory, oba zjawiska bardzo mocno “zakotwiczyły się” w jej życiu. Szczepańska na co dzień pracuje w ochronie wybrzeża w Urzędzie Morskim – rysuje mapy dla pilotów, mapuje dna morza w poszukiwaniu złóż mineralnych, a w wolnym czasie poznaje ciekawe miejsca i coraz częściej utrwala je na fotografii. Jednym z takich miejsc, które ją urzekło i zafascynowało była Mongolia – kraj Nomadów.
Podczas wernisażu, widzowie mogli nie tylko podziwiać wspaniałe fotografie, ale również usłyszeć jak pani Joanna widzi współczesną Mongolię i jej mieszkańców oraz kim są dzisiejsi nomadzi.
Nomadyczne życie współczesnego człowieka
Słowo „nomad” oznaczało kiedyś koczownika, na przykład członka plemienia czy grupy przemieszczającej się w poszukiwaniu miejsca do życia, pożywienia, wody czy pastwisk dla zwierząt hodowlanych. Dziś coraz częściej używa się go w kontekście ludzi, którzy zmieniają ciągle miejsce zamieszkania i mogą podróżować.Dotyczy to osób, które pracują zdalnie i nie są przywiązane do konkretnego miejsca pracy. Mimo, że pani Joanna mieszka na stałe w Gdańsku, uważa się za nomadkę podczas swoich podróży, zarówno tych większych, jak i mniejszych.
Ważną częścią wystawy jest nie tylko Mongolia i motyw nomadyczności, ale również sam kontekst podróży. Autorka widzi w przemieszczaniu się uniwersalne poszukiwania człowieka, a także nadzieję, która jest ludziom zawsze potrzebna.
Wystawę można oglądać do 31 grudnia.